Vizită de lucru a Inspectoratului Național pentru Supraveghere Tehnică și MIDR la București pentru schimb de experiență privind fondul locativ și riscul seismic
11.10.2024 1693 Accesări  

În perioada 8-9 octombrie 2024, șeful Inspectoratului Național pentru Supraveghere Tehnică a participat, alături de o delegație de la Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), condusă de secretarul de stat în domeniul urbanismului, construcțiilor și locuințelor, Veaceslav Șipitca, la o vizită de lucru la București.

Pe parcursul acestei vizite, delegația a avut întrevederi cu secretarul de stat al Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației din România, Marin Țole, directorul Agenției Naționale pentru Locuințe, Ion Emanuel Oproiu, și reprezentanți ai Inspectoratului de Stat în Construcții. De asemenea, s-a desfășurat o întâlnire cu primarul Municipiului București, Nicușor Dan.

Scopul principal al vizitei a fost studierea bunelor practici privind inventarierea fondului locativ existent în România și soluțiile tehnice pentru extinderea duratei de exploatare a acestuia. Totodată, au fost discutate metodele de evaluare a riscului seismic pentru blocurile locative, precum și implementarea programelor de reabilitare și consolidare a fondului locativ.

În cadrul vizitei, delegația moldo-română a efectuat o inspecție pe șantierul din strada Blănari nr. 14, unde Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic desfășoară lucrări de consolidare și restaurare asupra unui imobil monument istoric, construit de arhitectul Gheorghe Simotta.

La finalul vizitei, părțile și-au mulțumit reciproc pentru comunicare eficientă și și-au exprimat disponibilitatea consolidării cooperării eficiente pentru a avea un schimb permanent de informații și acțiuni în domeniu, dar și pentru a dezvolta competențele instituționale și ale specialiștilor în domeniu.
Copyright © 2026 Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică